Ciekawostki: Silent Hill

Pierwsza część cyklu o Cichym Wzgórzu to dość niezwykły projekt. Gra stworzona przez bandę wyrzutków w Konami okazała się sporym sukcesem. Gra zawiera w sobie masę sekretów a jej legendzie towarzyszy sporo ciekawostek i plotek, z których kilka chcę wam dzisiaj przedstawić. Ciekawostki: Silent Hill.

Ciekawostki: Silent Hill w wersji wideo.

Amerykański horror z japońskiej perspektywy

Silent Hill jest swego rodzaju hołdem dla zachodniej kultury grozy. Gra zawiera masę nawiązań i ukłonów do klasyków straszenia. Począwszy od nazw ulic wywodzących się od mistrzów horroru jak Steven King, Robert Bloch, Dean Koontz czy Richard Matheson. W samej grze mamy odniesienia do ich dzieł. Jest także masa innych smaczków jak kadr z Pulp Fiction pojawiający się w jednej z książek w wersji demo gry. Napis RedRum nawiązujący do Lśnienia czy sklep 8 i stacja benzynowa Hell będąc pardą 7- 11 i Shell.

Ciekawostki: Silent Hill
Czerwony Rum?

Nie tylko książki

Twórcy Silent Hill musieli być fanami filmów z Arnoldem „Terminatorem” Schwarzeneggerem. Szkoła, która jest jedną z ważniejszych lokacji w grze jest wzorowana na tej z klasyka jakim jest Gliniarz w Przedszkolu. Czyżby miało to oznaczać, że Conan Barbarzyńca należy do grupy potępionych, którzy odwiedzili Ciche Wzgórze. Dodajmy do tego jeszcze kawiarnię z początku gry, która przypomina tą z filmu Urodzeni mordercy i wiele podobieństw do filmu Drabina Jakubowa ( w tym jedno z zakończeń gry wyjęto żywcem z tego filmu). To pokazuje tylko jak wiele inspiracji miał ten projekt.

Różne wersje Silent Hill

Interesujące jest także to jak cenzura wpłynęła na finalny kształt Silent Hill. Jeden z typów przeciwników znajdujących się w szkole w pierwotnej wersji gry bardzo przypominał dziecko z nożem w ręce. Potwór ten nie znalazł się jednak w grze. Jego trochę zmodyfikowana wersja pojawia się ostatecznie w Amerykańskiej wersji tytułu. My musieliśmy zadowolić się innym przeciwnikiem w miejsce tych szatańskich dzieci, gdyż cenzorzy uznali wygląd tych stworków za zbyt ludzki.

Płyta pełna tajemnic

Ciekawostki: Silent Hill
Kotlecik

Jeśli sprawdzimy płyty z demami i pełną wersją Silent Hill programem do analizy danych to znajdziemy pełno dziwnych obrazków, tekstur i innych elementów. Przedstawiają one nieukończone tekstury, kotlet tonkatsu czy też menu opcji ze zdjęciem grupy rozebranych kobiet. Jest tam także obrazek nagich zwłok leżących na noszach przy napisach save i load. Czyżby we wczesnej wersji gry miało to być nie do końca subtelne wskazanie nam, że wszystkie wydarzenia gry nie dzieją się naprawdę a nasz bohater zmarł w wyniku wypadku drogowego?

Kosmici i Silent Hill

Pierwsza część cyklu Silent Hill ma 5 zakończeń, z których to najdziwniejszym jest to znane pod nazwą UFO. Aby je odblokować musimy przejść grę i za drugim podejściem znaleźć specjalny przedmiot na którym widnieje symbol Ummitów ( czyli kosmitów, którzy podobno w latach 60. wylądowali w Madrycie).

Ciekawostki: Silent Hill
Za Silent Hill stoją kosmici?

Użycie tego przedmiotu w 5 specjalnych miejscach powoduje specjalne zakończenie gry i pojawienie się małych szarych ludków.

Sekretne zakończenie?

Jednak to nie wszystko co można powiedzieć na temat zakończeń w Silent Hill. Mniej więcej od premiery gry istniała legenda o sekretnym 6. finale. Aby odblokować zakończenie znane jako Ambulans należało przejść grę 5 razy na najwyższym poziomie trudności z wynikiem 9 na 10 gwiazdek po czym podczas następnej wizyty w Cichym Wzgórzu zebrać masę przedmiotów potrzebnych do uruchomienia znajdującej się przy szpitalu karetki. Oczywiście jest to jedynie okrutny żart jednego z użytkowników portalu gamesfaq. Historyjka ta była o tyle wiarygodna, że w grze pojawiały się przedmioty, które były bezużyteczne a także to, ze po przejściu gry jednym z nowych przedmiotów był kanister benzyny.

Ciekawostki: Silent Hill

Ostatnią informacją na dzisiaj jest coś co powiedział podczas wywiadu z europejską stroną internetową Konami twórca oprawy dźwiękowej gry – Akira Yamaoka.

Pierwotnie Silent Hill miało być grą opartą na istniejącej już książce, jednak problemy z IP sprawiły, że zdecydowano się stworzyć oryginalny scenariusz. To po części tłumaczyłoby liczne nawiązania literackie zawarte w finalnym projekcie.

To tylko kilka z ciekawostek i mitów jakie krążą wokół pierwszej odsłony Silent Hill. W zakamarkach internetu można znaleźć wiele przedziwnych historii i szczegółowe analizy wszystkich elementów gry. Kolejne odsłony również mogą pochwalić się masą nawiązań, ciekawostek i bredni powiedzianych na ich temat. O tym jednak opowiem kiedy indziej.