Polowanie

Żyjemy w czasach nieprzerwanego konfliktu ideologicznego. Każdego dnia dwie strony tej wojny wytaczają najcięższe działa i przekraczane są kolejne granice. Dochodzi do przelewu krwi i giną ludzie. Ktoś postanowił na tym zarobić i tak powstało Polowanie. Satyryczny film o amerykańskim konflikcie politycznym był jednak na tyle kontrowersyjny, że pojawił się nawet na radarze prezydenta USA. Całe zamieszanie wokół tej produkcji sprawiło, że zrezygnowano z oryginalnej daty premiery i film wylądował w kinach na moment wiele miesięcy później. Czy jednak Polowanie zasługuje na taką uwagę mediów, polityków i zwykłych ludzi?

Kolejny film o zabijaniu

Tytuł tego filmu wskazuje o czym będzie Polowanie. Mamy do czynienia z kolejnym filmem, gdzie bogate elity urządzają zabawę w ściganie i zabijanie mniej zamożnych od siebie. Sport ten jest znany z całej masy filmów i książek i pojawiła się masa wariacji na ten temat. W przypadku polowanie na ludzi to wyświechtany motyw znany od prawie stu lat. Na przestrzeni ostatniego wieku pojawiła się cała masa filmów o tej tematyce. Polowanie zdaje się wyróżniać od reszty podobnych filmów satyrycznym podejściem i naciskiem na wątki obecnego konfliktu politycznego.

Polowanie

Film praktycznie od pierwszych minut skupia się na tytułowym polowaniu. Grupa zakneblowanych ludzi budzi się w lesie. Zanim poznamy imiona bohaterów zaczyna się akcja i zabijanie. Głównym motywem jest tutaj to, że liberalne elity urządzają sobie polowanie na tak zwaną grupę deplorables, czyli prostych i raczej mniej zamożnych ludzi, którzy stali się podstawą zwycięstwa Trumpa w wyborach z 2016 roku. Przez 90 minut filmu mamy sporo, akcji i masę trupów. Fabuły nie ma tutaj zbyt wiele bo tak naprawdę nie o to chodzi. Głowna bohaterka filmu ma gdzieś powody, dla których ktoś chce ją zabić. Twórcy jednak znajdują moment na przedstawienie absurdalnego wytłumaczenia dlaczego dochodzi do masakry przedstawionej w filmie.

Brak bohaterów

Obie strony zostają przedstawione w bardzo stereotypowy sposób. Mamy powalonych bogaczy uważających się za lepszych od reszty świata i uzbrojonych po zęby prostaków przekonanych o teoriach spiskowych. Wszyscy są jednowymiarowymi karykaturami służącymi jedynie jako gagi. Z tego powodu nie poznamy bliżej prawie żadnej postaci występującej w filmie. Nie wiem czy to dobry zabieg. W końcu w przypadku tego typu produkcji zazwyczaj chodzi o to, żeby zależało nam na życiu bohaterów.

Polowanie

Fabuła jest absurdalna i bardzo znikoma, postacie to groteskowe wręcz karykatury. Od tej strony film wypada raczej kiepsko. To czym Polowanie nadrabia to sceny akcji i zgony postaci. Większość momentów jest równie zakręcona co przedstawiona historia. Mamy wybuchy, pułapki i stare dobre strzelaniny. Pierwsze minuty filmu to istny pogrom z trupami padającymi na lewo i prawo. Pod tym względem jest naprawdę dobrze. Jedyne do czego mogę się tutaj przyczepić to krew w wersji cgi, która pojawia się w części ze scen. Wygląda ona nie tylko okropnie, ale po prostu odrzuca. Nie rozumiem czemu twórcy wolą okropne efekty komputerowe zamiast starego dobrego wiadra wypełnionego czerwoną farbą?

Kontrowersje

Polowanie zyskało sporo dzięki zamieszaniu wokół swojej oryginalnej premiery. Fala krytyki i panika na twitterze sprawiły, że sporo ludzi dowiedziało się o istnieniu tego filmu. Kontrowersja została wykorzystana później w kampanii marketingowej tego filmidła. Ma to sens bo film w pewnym sensie wkłada kij do mrowiska. Mamy masę żartów i aluzji związanych z współczesnymi wydarzeniami politycznym. Emigracja, kwestie klimatyczne a nawet vurtue signaling, Polowanie porusza prawie wszystkie gorące tematy współczesnej debaty. Trudno mi powiedzieć czy to dobrze bo ilość nie przekłada się tutaj na jakość.

Same kontrowersje były tutaj zdecydowanie na wyrost bo ten film nie ma nam do powiedzenia nic ważnego. Z Polowania nie wyciągniemy żadnej mądrości ani spostrzeżeń na temat współczesnej polityki. Nie ma w tym nic złego bo w większości przypadków przesłania wychodzą filmom bardzo słabo. Jednak cała afera z przekładaniem premiery to nieszczęśliwy przypadek a sam film przez poziom karykatury trudno odbierać jako poważny komentarz o świecie. No chyba że ktoś na serio myśli tak o swoich przeciwnikach politycznych.

Polowanie

Film na nudę

Dla mnie Polowanie to idealny przykład filmu na okres długiego zamknięcia w domu, kiedy nie ma już nic lepszego do roboty. Zalety tej produkcji są skromne a wad jest dosyć sporo. Całość ogląda się jako tako, ale przynajmniej się nie dłuży. Jeśli nie jesteśmy ideologami, wyznawcami, którejś z politycznych religii to czas przy tej produkcji minie nam całkiem szybko i w miarę znośnie. Jednak produkcja ta nie zaoferuje nam nic poza odrobiną rozwałki.

Pudło

Niestety Polowanie nie jest najlepszym przedstawicielem swojego podgatunku filmowego. Satyra polityczna jest tutaj zbyt oczywista i przerażająco trywialna. Sceny akcji wypadają całkiem dobrze, ale to trochę zbyt by pociągnąć cały film. 90 minut zabijanki mija całkiem szybko i całość się nie dłuży co może być sporym atutem tej produkcji. Jeśli ktoś nie jest zbyt zaangażowany politycznie to może całkiem dobrze się bawić. Osoby wrażliwe, po jednej i drugiej stronie barykady powinny pewnie dać sobie spokój.